نظام ارجاع چیست؟

نظام ارجاع چیست؟

سیستم نظام ارجاع پزشکی چیست؟ پزشک خانواده کیست؟ چگونه می توانیم پزشک خانواده داشته باشیم؟ پرونده الکترونیک سلامت چیست؟ در سیستم نظام ارجاع چه خدماتی ارائه می شود؟
با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا پاسخ سوالات خود را بدست آورید.

مقدمه 
سلامت جامعه و خانواده یکی از اصول مهم نظام جمهوری اسلامی است که در قانون اساسی نیز بر مساله سلامت تاکید شده است. این طرح حدودا از اوایل سال 1384 در مناطق روستایی و شهری با جمعیت کمتر از بیست هزار نفر شروع شد. در اوایل انقلاب تلاش بر این بود که بتوانند سطح دسترسی مردم را به نیازهای بهداشتی و درمانی آسان تر کنند که اجرای این طرح اندکی با مشکل همراه بود که به مرور زمان توانستند این سیستم را در کشور ایران پیاده سازی کنند تا مردم به راحتی بتوانند به خدمات سلامت و بهداشتی - درمانی دسترسی پیدا کنند و در کاهش هزنیه های درمانی نیز صرفه جویی شود.

نظام ارجاع چیست؟

نوعی خدمات بهداشتی – درمانی  ارائه شده توسط نظام سلامت هست که در آن بیماران باید طبق سلسله مراتب  و سطوح مختلفی به مراکز درمانی مورد نظر مراجعه کنند که در مرحله اول باید به شخصی به نام پزشک خانواده مراجعه کنند.


خدمات و سطوح نظام ارجاع

خدمات سلامت و بهداشتی – درمانی به  سطح تقسیم بندی شده است که به معرفی این سطوح می پردازیم.

سطح 1:
خدمات این سطح شامل پیشگیری و مراقبت های بهداشتی اولیه، خدمات تشخیص و درمان سرپایی بیماران، ثبت اطلاعات در پرونده سلامت، اجرای برنامه های آموزشی است که برای افراد و جامعه به وسیله مراکز و خانه های بهداشت صورت میگیرد. در این سطح اولین ارتباط  فرد مراجعه کننده با پزشک خانواده یا تیم سلامت هست.

سطح 2:
در این سطح نیز خدمات درمانی و سرپایی یا بستری، تجویز دارو و بسیاری از موارد دیگر پزشکی انجام میگیرید. این سطح اولین مرحله  شروع ارجاع در نظام سلامت و بهداشت هست.

سطح 3:
این سطح از خدمات فوق تخصصی  تشخیص و درمان، بستری های تخصصی، درمان بیماری های سرپایی و افراد ناتوان و معلول، تامین دارو و بسیاری از موارد خصوصی دیگر را برعهده دارد.

پزشک خانواده - کیمیا آفیس

پزشک خانواده کیست؟

پزشکی عمومی است که باید بدون در نظر گرفتن شرایط اقتصادی، جنسیتی،اجتماعی و ...  خدمات سلامت و درمانی را به افراد تحت پوشش خود ارائه دهد و در صورت نیاز و حاد بودن مشکل بیمار باید او را به مراکز درمانی و یا پزشکان متخصص ارجاع دهد. طبق نظر وزرات بهداشت و درمان هر پزشک خانواده جمعیتی مشخص را تحت پوشش خود قرار میدهد که این مقدار در شهرستان ها  بین 600 تا 2400 نفر هست البته درشرایط استثنایی برای جذب نیرو بیشتر در مناطق محروم این تعداد تا 3000 هزار نفر نیز افزایش پیدا می کند.


 نحوه ثبت نام در نظام ارجاع و پزشک خانواده

وظیفه معرفی مراکز پزشک خانواده و نظام ارجاع در شهرهای مختلف در حال اجرا به بیمه شدگان بر عهده ستاد علمیاتی می باشد. سرپرست خانوار برای ثبت نام در این سامانه  می تواند با همراه داشتن کد ملی و مراجعه به یکی از پزشکان خانواده محدود زندگی خود ثبت نام کنند.  شرایط ثبت در این نظام داشتن حداقل سه ماه اعتبار از دفترچه بیمه است. همچنین شما می توانید در صورت تغییر محل زندگی یا کار خود، با هماهنگی با بیمه وستاد شهرستان موردنظر،  پزشک خانواده خود را تعویض کنید.

جهت دریافت دمو یا سفارش نرم افزار درمانگاه، مطب یا نسخه نویسی کافیست ثبت نام کنید


پرونده الکترونیک سلامت چیست؟

برای هر فرد هنگام مراجعه به پزشک یا مراکز درمانی پرونده الکترونیکی تشکیل می شود که تمامی اطلاعات بیمار اعم از انجام ویزیت، ثبت ارجاعات، نتایج آزمایشات، نسخه های که تا کنون برای بیمار نوشته شده، علائم حیاتی بیمار، سابقه های بیمار و ... که به آن پرونده الکترونیک سلامت می گویند و فقط افراد مجاز( پزشکان، روانشناسان و...) می توانند به آن دسترسی داشته باشند و بر اساس این اطلاعات می توانند در روند درمان بیمار تصمیم گیری کنند.

پرونده الکترونیک سلامت - کیمیا آفیس

نتیجه گیری

هدف از ایجاد نظام ارجاع این است که از مراجعه مکرر بیمار به پزشکان مختلف و عدم بهبودی بیمار و مصرف داروهای غیر مرتبط با بیماری فرد مراجعه کننده پیشگیری شود و همچنین به اقتصاد ملت و جامعه با کاهش هزنیه های درمان و بهداشت کمک شود. 


 سامانه کیمیا آفیس بصورت کاملا تخصصی در زمینه برنامه های تحت وب توانسته سامانه ایی را طبق نیاز پزشکان مختلف و مراکز درمانی خصوصی و دولتی طراحی کند که با استفاده از پنل ها و امکانات مختلف از قبیل نسخه نویسی، پرونده الکترونیک سلامت، مدیریت مطب و کلینیک، نظام ارجاع و ... که بصورت کاملا الکترونیک و هوشمند است می توانید به راحتی مراجعه کنندگان خود را در کمترین زمان ممکن ویزیت کنید و به درمان آنها بپردازید.


برای ثبت درخواست و سفارش این سامانه شما می توانید به صفحه ثبت نام مراجعه کنید یا با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.
گروه کیمیا آفیس بصورت 24 ساعته پشتیبان و پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند.

پرسش خود را مطرح کنید:

CAPTCHA code